Porady

Jak dbać o dywan?
09/02/2012

Kupując dywan zakładamy, że będzie on nam służył kilka lub kilkanaście lat. Jeśli jednak chcemy, aby jak najdłużej zachował on nie zmieniony wygląd i właściwości, musimy prawidłowo o niego zadbać. Nawet najwyższej klasy dywan źle użytkowany i nieodpowiednio pielęgnowany może szybko ulec zużyciu. Szczególnie dywany wełniane są bardzo delikatne i przynajmniej na początku wymagają zwiększonej dbałości.

  • Należy stosować się do poleceń producenta na metce.
  • Właściwe odkurzanie - jest podstawowym elementem konserwacji dywanu. Pomoże ono skrócić czas "pylenia" i zapobiegnie zaniedbaniu dywanu. Ruchy szczotki powinny być powolne i nieagresywne, tak aby brud dostał się do odkurzacza a nie opadł na dywan. Idealnie byłoby, gdyby ostatnie ruchy odkurzacza zaczesywały runo zgodnie z jego naturalnym kierunkiem. W razie mocno zabrudzonego dywanu można użyć trzepaczki.
  • Dywan należy chronić przed wilgocią i zamoczeniem. Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia, unikać zagnieceń i załamań. Do usuwania plam stosować tylko sprawdzone preparaty Przynajmniej raz w roku oddać do czyszczenia w profesjonalnym zakładzie.

powrót

Polub nas na Facebooku